top of page
Пошук

Жіноча хустка - від весілля до труни. Чи нє...?

Фото автора: Аліна ЮганАліна Юган

Працюючи в сфері ритуальних послуг, звернула увагу, що при похованні жінки особливу увагу віддають хустці. Тобто будь-який ритуальний агент,  або член поховальної бригади, та навіть працівник моргу двадцять вісім разів скаже, що жінок ховають виключно в хустках.


На питання чому, зазвичай можна отримати відповідь: "бо так заведено". Ким заведено? Коли заведено? Чому?


Про обов'язок жінки носити хустку першим говорив апостол Павло. Але хустку носила виключно заміжня жінка.

Тобто, коли чоловік йшов на війну, або ж у море (а це могло затягнутися на роки), жінка покривала свою голову, показуючи суспільству, що вона заміжня і будь-які залицяння до неї є недоречними.





В нас досі жива ця давня традиція під кінець весілля знімати вельон (фату) та пов'язувати хустку. Вона насправді є дуже красивою і символізує перехід від дівчини до жінки.


З цього моменту жінка зобов'язувалась носити хустку завжди, знімаючи тільки вдома.

Хустка стала символом покори перед чоловіком і перед Богом. І правда, в Біблії сказано, що жінка має покорятися чоловіку. І багато священників люблять в цьому місці ставлити крапку, та насправді там кома - бо чоловіка протиставляють Христу.


Як Церква кориться Христосу, так жінка має коритися чоловіку.


Я досі з особливою теплотою згадую розповідь моєї бабусі про те, як вона в своєму селі спричинила цілий шкандаль, першою з усіх відмовившись після весілля у повсякденні носити хустку. А то було біля семидесяти років тому.


Побутує ще така думка, що жінка є...нечистою. Найактивніше цю старозавітну тему розвивають московитські священники. Адже жінка має такі фізіологічні процеси, як менструація. Тому, вона зобов'язана в храм покривати голову. На московії досі розказують, що протягом сорока днів після пологів жінці заборонено ходити до храму.


Так новоспечених матусь не пускають на хрестини свого немовляти, поки вона не "очиститься", ну ви зрозуміли. Забороняють вінчатися під час менструації (до речі дружкам на вінчанні теж обов'язково треба бути "чистими"), та ба більше, можуть навіть не пустити до причастя через таку дрібницю. Для московитських попів епоха Домостроя ще не закінчилась і хустка є однією з цеглинок їх шовіністичного світогляду.


Ці "традиції" перекочували  до нас. Тому в нас жіночки до церкви пов'язують голови навіть своїм доням-підліткам.


А я нагадую, що хустка - це ознака заміжжя.


В наш час будь-який адекватний священник потішиться, побачивши жінку, що біжить зранку на роботу повз храм, та заскочить поставити свічку чи просто помолитись. І не зверне уваги, чи покрита в неї голова. Сучасні священники наголошують, що витягати хустину біля церкви, натягувати її, коли в повсякденні її не носять - це карикатура.

І якщо жінка ніколи не носила хустки, то для кого це кіно з позв'язуванням хустини на покійницю? Для Бога? А якщо покійниця в поважних літах, та ще й ніколи заміжньою не була?


Та все ж таки трапляються випадки, коли суто з естетичних міркувань, під час похорону варто пов'язати голову, щоб прикрити можливі травми у покійної. Та це про естетику, не про віру.


Тому, якщо у вас немає бажання вдягати хустку на свою близьку покійну людину, або так сталося, що не знайшли гарної -  відспівуйте і ховайте так, як є. Душа покійної предстане перед Богом і наврядчи він оцінюватиме її останній лук.

 
 
 

Comentarios


bottom of page